Rynek nieruchomości ma się dobrze

  • Data dodania: 06.08.2020
  • Autor wpisu: Home Experts
  • Tagi: nieruchomości, inwestycje, mieszkania, rynek pierwotny
Covid 19 miał przynieść trzęsienie ziemi na rynku nieruchomości. Tymczasem nic takiego się nie wydarzyło. Przyniósł za to rekordową obniżkę stóp procentowych, co zdecydowanie zachęca do inwestowania w mieszkania i inne lokale. O tym, jak to robić skutecznie, opowiada Maciej Siemaszko, ekspert ds. nieruchomości z firmy Home Experts.

Jak ma się trójmiejski rynek nieruchomości? Czy nastąpił od dawna zapowiadany spadek cen?

Wbrew temu co prognozowano w związku z epidemią, nie odnotowaliśmy drastycznych spadków, nie zmalało zainteresowanie mieszkaniami ani nawet wartość przeprowadzanych transakcji. Już przed epidemią spekulowano, że mamy na rynku "bańkę" i ceny nieruchomości lada moment spadną. Tymczasem one zależą od cen działek budowlanych, dostępności pracowników i kosztów robocizny, od cen materiałów budowlanych. Tak naprawdę właśnie to kształtuje ceny na rynku pierwotnym, a ten z kolei wpływa na ceny na rynku wtórnym.

W mojej ocenie, w związku z dobrą sytuacją gospodarczą, wzrostowa tendencja cen pozostanie nawet, jeśli dojdzie do kolejnego lockdownu. Wpływ mają na to między innymi rosnące, niezależnie od epidemii, wynagrodzenia. Coraz szybciej zrównują się one z zarobkami w Europie. Polska nadgania także europejskie ceny nieruchomości: we włoskiej Cortinie niecałe 50 m kw. kosztuje ok. 400 tys. euro, a 120 metrowy apartament 1,5 mln euro. Mamy co gonić! Zarobki i ceny nieruchomości w naszym szybko rozwijającym się kraju będą rosły i w końcu dogonią te europejskie.

Czyli nadal jest dobry czas na inwestowanie?

Pieniądze zgromadzone na lokatach nie przynoszą zysków, bo w tej chwili oprocentowanie lokat wynosi zazwyczaj mniej niż 1 procent. Paradoksalnie okazało się, że najlepszą inwestycją w ostatnich pięciu latach, było zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Najem nieruchomości to zarobek rzędu kilku - kilkunastu procent, a przede wszystkim rosnące ceny nieruchomości pozwalają zarabiać i chronić kapitał. Metr kwadratowy mieszkania 50-60 metrowego mieszkania w I kwartale ubiegłego roku w Gdańsku kosztował średnio 6873 zł, w pierwszym kwartale tego roku 7934 zł. To wzrost o prawie 14 procent!

W Trójmieście ceny rosną najszybciej w kraju, bo jako miasto doskonale przyciągające zarówno turystów, jak i biznes, jest niezwykle atrakcyjne pod względem inwestycyjnym. Prognozuję, że w ciągu roku - dwóch ceny nieruchomości w Trójmieście zrównają się z cenami warszawskimi.

Brzmi bardzo prosto: wystarczy kupować mieszkania.

Inwestować można na różne sposoby.

Coraz bardziej popularny staje się obrót mieszkaniami z rynku pierwotnego. Flipperzy, którzy wyszukiwali mieszkania do remontu, teraz sięgają częściej po mieszkania od deweloperów - kupują nawet po kilka mieszkań na wczesnym etapie inwestycji, a potem odsprzedają je z zyskiem w momencie odbiorów. Inwestor nawet nie musi wykańczać takiego lokalu. Aby zarabiać w taki sposób wystarczy mieć pieniądze na wkład własny i zdolność kredytową. W takim procesie potrzebny jest oczywiście zaufany ekspert, który wie, gdzie będą powstawały dochodowe inwestycje mieszkaniowe i ma dobre relacje z deweloperami, a tym samym możliwości negocjowania cen. Jeśli dla naszych klientów kupujemy 10 mieszkań, to są one zdecydowanie tańsze, niż gdy klient takiego zakupu dokonuje indywidualnie. Potem takie mieszkanie odsprzedaje się, bywa że taka oferta nawet nie trafia do serwisów ogłoszeniowych.

Z tego wynika, że inwestor w zasadzie niewiele musi robić...

Tak. Klient jest u nas prowadzony od początku do końca: wyszukujemy dobre okazje do zainwestowania, pomagamy w uzyskaniu kredytu na dobrych warunkach, jeśli klient chce sprzedać mieszkanie już wykończone, to pomagamy w organizacji remontu, a na koniec przeprowadzamy sprzedaż lokalu.

Jesteśmy w stanie to zrobić, bo mamy rozległe kontakty i wypracowane latami relacje z deweloperami. Mamy informacje z pierwszej ręki, dzięki czemu jesteśmy w stanie zagwarantować najniższe ceny zakupu mieszkań, które właśnie wchodzą do sprzedaży. Klienci sami przekonują się, jakie są różnice w cenie, bo przecież sprawdzają u dewelopera, za ile kupiliby mieszkanie indywidualnie, bez naszego pośrednictwa.

W tym procesie ważne jest także negocjowanie odpowiednich umów z deweloperami, na przykład 10 procent wpłaty przy podpisaniu umowy, a kolejne 90 dopiero przy odbiorze i możliwość cesji umowy deweloperskiej.

Oczywiście, zawsze istnieje ryzyko, że zarobek nie będzie tak wielki, jak liczyliśmy, ale przy obecnym rynku nie ma obawy, że takie mieszkanie nie sprzeda się w ogóle albo bez żadnego zysku.

Gwarantujemy przy tym bezpieczeństwo każdej przeprowadzanej inwestycji - współpracujemy z doradcami finansowymi, prawnikami, notariuszami, dodatkowo wszystkie transakcje są ubezpieczone, bo idziemy też dalej: nasi eksperci finansowi gwarantują odzyskanie zadatku, gdyby klient na przykład nie uzyskał finansowania z powodu odmowy kredytu.

Czyli najlepiej zająć się obrotem mieszkań od dewelopera. A w co jeszcze warto zainwestować?

Polecamy również zakup mieszkania na wynajem - najczęściej z myślą o wynajmie go studentom, a w okresie letnim turytom. Trzeba przy tym zadbać, aby lokal miał jak największą liczbę niezależnych pokoi. Ważna jest przy tym także lokalizacja - najlepiej, aby był to lokal w Śródmieściu Gdańska. Taka inwestycja daje rocznie około 10 proc. zysku.

Coraz popularniejszą formą inwestowania są także condohotele. W takim przypadku kupuje się pokój w czterogwiazdkowym hotelu w bardzo dobrej lokalizacji. Rentowność wynosi w takich przypadkach nawet kilkanaście procent, a dodatkowo właściciel ma bardzo preferencyjne warunki przy korzystaniu z takich obiektów.

Jak widać możliwości jest sporo. Już w czasie krótkiej rozmowy jesteśmy w stanie dopasować najlepszy model inwestowania do potrzeb i możliwości klienta.

Artykuł oryginalnie opublikowany :
Link

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.